VR 360

April 28, 2018

Se två dansfilmer i VIRTUAL REALITY 36 15.00- 16.00 och under pauserna på vår kvällsprogram på Dansmuseet!

To watch gå to youtube app in your phone:

https://youtu.be/TubFY0vdc9Q
Thomas Seest

https://youtu.be/5S4KVpuqOAg
Tupac Martir

READ THE HAND PROGRAM

April 12, 2018

SceenDanceFestival Program2018

Line-up

April 11, 2018

Day by day!

IN COLLABORATION WITH BREAKING 8 AND FESTIVAL DE VIDEODANZA DE PALMA – 24th – 27th APRIL 2018 11.00 – 17.00 (NONSTOP)

CARTA BIANCA Director: Augenblick​
STEPPIN´OUT Director: Alvaro Lanciai
CATCH ME Director: Fenia Kotsopoulou​
BOP Director: Ania Catherine​
SENCERA BABELIAN CIRCLES Director: Ferran Romeu
DE FAROL Director: Virgina Garcia and Damian Muñoz
THE MISSING PART Director: Blai Mateu, Camille Decourtye, Salvador Sunyer Vidal
LA BOITE Director: Marta Lafuente and y Berberecho Productions

MINGLE & NETWORKING – FRIDAY 27th 19.00 – 22.00 at Bistro Rolf de Maré
The 50 first to arrive with the Vip Festival Pass will get a free drink! Come and enjoy the evening with us!

SHORTS 1 – SATURDAY 28th 12.00 – 16.00 (NONSTOP)

AMOR FUSION ARGENTINA Director: Stephane Benini
BORDERLINE Director: Lindsay Goodall
IMPETU’S FLAMENCO Director: Lulo Rivero
ANGELS ABOVE TOTEN Directors: Ella Fiskum and Elisabeth Rom
NASTY WOMEN Director: Paige Scofield
DREAMLAND Director: Max Rothman

SHORTS 2 – SATURDAY 28th 17.00 – 21.00

DOUBLE UP Director: Francesca N. Francesca Penzani​
WHITE CANEDirector: Bo Lee
KEEPING TIME Director: Steve Woods
LE BALLET MÉCANIQUE Director: Lorraine Lorraine Feline​
THE EYE OF THE NORM Directors: Helene Karabuda​ and Alfons Karabuda
STOPGAP IN STOP MOTION Director: Stephen Featherstone
WRECKED PULSE Director: Skånes Dansteater
IF WE TRAVEL WE CHANGED Director: Felipe Lira​
WE ARE HERE Director: Sima Gonsai​
ONE FINE DAY Director: Sima Gonsai
FREEFALL Directors: Sima Gonsai & Babis Alexiadis​

BIO RIO – SUNDAY 10.00 – 16.00

SWARM Director: Emma Miranda Moore
COLD Director: Sven Niemeyer​
BHAIRAVA Director: Marlene Millar​ and Philip Szporer​
INGMAR BERGMAN GENOM KOREOGRAFENS ÖGA Producer: Fredrik Stattin

SHORTS 3 – SUNDAY 12.00 – 16.00 (NONSTOP)
DIGITAL AFTERLIVES Directors: Richard James Allen​ and Karen Pearlman​
QUADRANT Directors: Marta Arjona Blasco and Mei Casabona​
QUERENCIA Directors: Sarah Wilcoxon​ and Quinlan Orear
STAY Director: Pam Kuntz​
PAS DE DEUX, FROID Director: Carles Pàmies
RUINS Director: Rossina Bossio
IRIS, FRAGMENT 6 Director: Joret Maxime
ETA Director: Talia Shea Levin

SHORTS 4 – SUNDAY 17.00 – 18.00

IN THE HOUSE OF MANTEGNA Director: Michele Manzini
CHIMERA Director: Steven Briand
THE DÉRIVE Director: Tanin Torabi​
SOLUS Director: Simone Wierød​
MANADA Directors: Patricia Campos and Francisco Ríos
THE WAYWARD WIND Directors: Steve Delahoyde and Monica Thomas​
IN A FOG Director: Peter Litwinowicz
AKASHA Director: Sean Wirz
VANITAS Director: Vinícius Cardoso​
INTERSTATE Directors: Ilana Goldman and Gabriel Williams
BLOWN AWAY Director: David Masters
PILGRIMAGE Director: Marlene Millar

1-MINUTE SELECTION – SUNDAY 18.30 – 18.45
SUDDENLY Director: Carolina De Luca

STATE OF STILLNESS Director: Camiel Zwart
RHYTHMANIA Directors: Anna Öberg, José Figueroa​, Anders Löfberg​
METAMORFOSI Director: Jacopo Benini
CITY TISSUE Director: Eva Campos Suárez
SECOND ACT RED MOTION/BONAVERI Director: Luca Di Bartolo
A CUPPA WITH ANCESTORS Director: Fenia Kotsopoulou
BODY OF KNOWLEDGE Director: YunTing Tsai
INTERVENCIÓN INTERVENIDA Director: Franziska Lisa Wolf​
POLLYANNA Director: Roman Gubin
DREAM Director: Emrullah Özcan
CARRIEGE RETURN Director: Fenia Kotsopoulou and Daz Disley
BREATHE Director: Nicola Nicola Balhuizen Hepp​
CONTRE VENTS Director: Blas Payri​
TIME DILATION Director: Gjergj Bodari

SHORTS 5 – SUNDAY 19.00 – 20.00

JAMAIS VU Director: Kim Modeun
BLEEDING AND BURNING Director: Guilaume Marin
IN SEARCH OF LOST TIME Director: Marta Renzi​
DON’T FIGHT IT Director: Eve LeClair
THROUGH THE SUPERMARKET IN 5 EASY PIECES Director: Anna-Maria Jóakimsdóttir Hutri
HOME ALONE Director: Adi Halfin​
SHIVTA Director: Or Meir Schraiber
SONDER Director: Simona Deaconescu​

SWEDISH SELECTION AND AWARDS SUNDAY 20.00 – 21.30

SCHUBERT VS THE MUSE: IMPROMPTU NO.3 Directors: Rebecca Rosier and Tim Davis
BARREN Director: Jennifer Drotz Ruhn
ELEMENTS Directors: Linnéa Sundling, Viktor Öberg, Vilija Vitkuté and Julius Aspman
THE WAR AGAINST ONESELF Director: Karolin Kent
DO YOU KNOW WHAT TIME IT SI NOW? Director: Gabriella Engdahl
ABOUT FREEDOM 7.0 Director: Benedikte Esperi
WRECKED PULSE Director: Skånes Dansteater
BLACK ISLAND Directors: Helena Franzén and Håkan Jelk
IF WE TRAVEL WE CHANGED Director: Felipe Lira
ROOTS Director: Mervi Junkkonen

VIRTUAL REALITY 360 – SATURDAY AND SUNDAY 15.00 – 16.00 AND IN BETWEEN THE EVENING PROGRAM

TSIKURI Director: Tupac Martir
THE KINGS ROOM Director: Thomas Seest

GIF_DANCE SELECTION – 24th– 29th APRIL 2018 (NONSTOP) AT THE DANSMUSEET HALLWAY.

ALEXZ (I – V) Director: Erica Shires
TRAVERSÉE GIF (I – III) Director: John Degois
STASIS Director: Jenna Mazur
SHADOW PLAY Director: Jenna Mazur